Takmer miliónová Sofia je mesto mnohých tvárí. Starobylé pamiatky, rozľahlé parky, bulváre, trhovisko, záhradky pouličných kaviarní na jednej strane a popraskané paneláky, špinavé predmestia, vraky áut, prach a architektonické „skvosty“ z doby, kedy tu vládli komunisti na strane druhej. Aj napriek tomu to stojí za to Sofiu zhliadnuť.

Pôvodne sa toto miesto volalo Serdica, pretože prvými osadníkmi bol kmeň Serdi. Slovania, ktorí sa na toto územie dostali asi v 7. storočí, mesto premenovali na Sredets, ale meno Sofia pochádza s najväčšou pravdepodobnosťou od názvu antického chrámu Sveta Sofia, ktorý stojí dodnes v centre mesta.

Zaujímavé miesta

Priamo v centre Sofie nenájdete veľa zaujímavostí, ale za zmienku určite stojí kostol Alexandra Nevského. V okolí tohto kostola sa nachádza galéria a múzeá. Nemali by ste zabudnúť ani na synagógu z prelomu 19. a 20. storočia, kde môžete obdivovať nádherný mosadzný svietnik o váhe okolo 2 ton. Nadvládu Turkov pripomína mešita Banja Basi zo 16. storočia, jej kupola a minaret evokujú atmosféru blízkeho východu.

Zaujímavosti v okolí Sofie

Samotná Sofia sa môže zdať pomerne chudobná na historické skvosty a pamiatky, ale v jej okolí sa nachádza niekoľko historicky zaujímavých miest, ktoré by stálo za to navštíviť.
Katedrála Alexandra Nevského, postavená ako pocta cárovi Alexandrovi II. ako osloboditeľovy v rokoch 1904-1912. Na námestí pred katedrálou stojí aj jeho pomník.
Byzantský tehlový kostol svätej Sofie zo 4. storočia, ktorý dal mestu meno, stojí v parku bllízko katedrály.
Kostolík svätého Juraja zo 4. storočia s cennými freskami uprostred rímskeho fóra v samom centre mesta.
Bojanský kostolArcheologické múzeum v centre sa starovekými a byzantskými pamiatkami.
Národná galéria a Etnografické múzeum v bývalom cárskom paláci.

Bojanský kostol

Tento komplex troch budov, ktorých stavba bola začatá v 10. storočí a bola ukončená približne o deväť storočí neskôr, je vďaka svojej jedinečnosti zapísaný dokonca na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Najväčším lákadlom sú stredoveké fresky zobrazujúce každodenný život v stredoveku a Poslednú večeru, kde sú apoštoli znázornení v typickom stredovekom bulharskom oblečení. Vytvoril ich pravdepodobne neznámy umelec zvaný Bojanský majster.

Doprava

Vo východnej časti mesta leží medzinárodné letisko, ktoré v roku 2006 dostalo nový terminál.

Vďaka strategickej polohe Sofie je mesto dôležitým centrom pre medzinárodnú železničnú a automobilovú dopravu. Mestom prechádzajú európske trasy E79 z Rumunska do gréckeho Solúna a E80 z Portugalska do Turecka. V meste sú zastúpené všetky hlavné druhy dopravy (okrem vodnej dopravy). V Sofii je celkom 8 železničných staníc, z ktorých najväčšia je centrálna stanica. Vedľa nej je nové autobusové nádražie, najväčšie a najmodernejšie svojho druhu v krajine.

Od roku 1901 je v Sofii električková doprava, dnes má 21 liniek a celkom 84 km tratí. 9 trolejbusových liniek meria 104 km a v Sofii jazdí takmer 600 mestských autobusov. Od roku 1998 má Sofia funkčný systém metra, v súčasnosti so 14 stanicami, celkovo sa však do budúcnosti plánuje vybudovať 45 staníc. Metro sa stavalo dlhých dvadsať rokov, jeho výstavba bola totiž niekoľkokrát zastavená kvôli archeologickým nálezom ale aj kvôli nedostatku finančných prostriedkov. Jednotné cestovné činí 1 leva. V meste sú tiež veľmi obľúbené taxi služby, hlavne vďaka cenovej dostupnosti oproti iným európskym metropolám.

Ubytovanie v Sofii

Hľadať hotely v meste Sofia