Plovdiv je druhé najväčšie bulharské mesto a s 380 tisíc obyvateľmi sa delí na centrum a mnohé predmestia. Predmestia sú normálne až nie moc pekné, ale centrum stojí za to. Jednak je veľmi rozľahlé, a hlavne aj veľmi členité. Skladá sa zo Starého Plovdivu a Nového Plovdivu.

Nový Plovdiv má krásny pokojný bulvár bez áut, veľa reštaurácií a rímske vykopávky. Názov Nový Plovdiv môže byť trochu zavádzajúci. Väčšina domov tu vyrástla na konci 19. storočia. Dominantným priestorom je veľké námestie Centralen s priľahlými parkmi (záhrada Cara Simeona). Okolo námestia sú moderné budovy z doby komunizmu, ale nevyzerajú zas tak hrozne. Hlavne tú začína bulvár Kňaza Alexandra vedúci cez ďalšie námestie Stambolov smerom k starému mestu. Okolie bulváru dňom i nocou žije. Ľudia sa tu schádzajú, prechádzajú sa, chodí sa nakupovať a jesť. Nikde žiadne autá (jedine v bočných uličkách), doprava je pod centrálnym Plovdivom zvedená do tunelov.
Embed from Getty Images
Starý Plovdiv je plný krásnych starých domov. Typickým architektonickým prvkom je rozšírené poschodie. Niečo podobné je k videniu v Nesebare alebo Sozopole, akurát že tu v Plovdive sú podpierky väčšinou murované, len niektoré drevené. V Nesebare alebo Sozopole je všetko z dreva.

Medzi domami sa dá dôjsť na najvyšší bod Starého Plovdivu. Tu už žiadne domy nestoja, namiesto nich sú tu akési chátrajúce rímske vykopávky. Možno to ani nie sú vykopávky a sú to jednoducho ruiny. Ale výhľad na mesto i na predmestie s riekou Maric je odtiaľto asi najlepší, aký si možno predstaviť.
Embed from Getty Images

Doprava

Do Plovdivu sa dá rozumne dostať len autobusom alebo vlakom. Autobusové i vlakové stanice sú relatívne blízko seba, oboje výrazne južne od centra (teda bližšie novému mestu ako starému). Hlavná autobusová stanica sa volá avtogara Jug, teda juh. Z avtogary Jug jazdia autobusy do všetkých dôležitých smerov. Samozrejmosťou je veľmi časté spojenie do Sofie (tam sa dá dostať aj vlakom) a najmenej dvakrát denne premáva autobus aj k moru do Burgasu (20 Lv) a Varny. Plovdiv je aj častým východiskovým bodom do pohoria Rodopy (napríklad Bačkovský kláštor, Pamporovo), tam sa dá dostať aj cez Avsenograd. Veľa autobusových spoločností tiež ponúka lístky do Istanbulu.