Mestečko Bansko, ktoré leží v bulharskom pohorí Pirin, vzniklo v čase okolo 17. storočia. Dnes je toto mesto a jeho okolie považované za jedno z najvýznamnejších miest, a to hlavne z hľadiska historických pamiatok, ktoré sa na území tohto mesta nachádzajú. Predovšetkým pozostatky z historickej časti mesta patrí medzi najobdivuhodnejšie, a možno tak nájsť až 120 rôznych stavieb, ktoré rozhodne nadchnú každého milovníka pamiatok a zaujímavej architektúry. Pamiatky však rozhodne nie sú tým jediným, čo môže toto mesto ponúknuť.

Bansko vo veľkej obľube u lyžiarov

Bansko - lyžiarske stredisko

Bansko – lyžiarske stredisko

Dôvodom, prečo sa do mestečka Bansko presúva toľko turistov je hlavne to, že v jeho tesnej blízkosti môžeme nájsť ski areál, ktorý tak plne uspokojí požiadavky aj náročnejších lyžiarov. Teda aby sme boli konkrétny, v tejto lokalite možno nájsť hneď dva ski areály, a to areál Šiligarnika a tiež Chalin valog. Samozrejme oproti tým rozsiahlym európskym centrám stále strácajú, ale aj tak svojimi šiestimi zjazdovkami, ktoré sa nachádzajú v nadmorskej výške od 1 100 do 2 500 mnm, rozhodne zaujmú. A to hlavne pre svoje dĺžky, ktoré sú od 1,2 po 2,5 kilometrov, a tak môžu ponúknuť dostatočný zážitok z jazdy.

Dostatok snehovej pokrývky takmer po celý rok

Výhodou tejto lokality, teda hlavne jej polohy je určite počasie, ktoré tak vďaka chladnejším teplotám ponúka pomerne dostatočnú snehovú pokrývku. Začiatkom roka, a to v období od januára až do apríla tu nie je výnimkou ani trojmetrová vrstva snehu, ktorou sú pokryté zjazdovky. Samozrejme sa jedná o prírodný sneh. Tomu napomáhajú teploty, ktoré v zimnom období klesajú až pod 10 stupňov Celzia. Okolo nuly sa však držia ešte v máji, a po letnom období začínajú mrazy už koncom októbra. Ak navštívite areál v lete, samozrejme sneh nečakajte, ale teploty okolo 10 stupňov môžu byť ideálne na príjemnú prechádzku.

Bansko

Bansko

Tretí areál sa dočkal rozsiahlej rekonštrukcie

Spomínané areály však nie sú to jediné, čo lokalita mestečka Bansko v Bulharsku môže ponúknuť. V roku 2003 sa tu dočkal rekonštrukcie tretí, a to najrozsiahlejší z areálov, ktorý už môže konkurovať niektorým strediskám, ktoré lyžiari poznajú napríklad z talianskych alebo rakúskych Álp. Celkovo tak majú milovníci lyžovania k dispozícii celkom 65 kilometrov zjazdoviek, a samozrejme tiež 22 kilometrov lyžiarskych vlekov a lanoviek, ktoré obsluhujú všetky z nich. Pravidelné úprava samotných zjazdoviek je samozrejmosťou.

Celý rad doplnkových aktivít

Lyžovanie však nie je to jediné, čo sa dá v lokalite Bansko využiť. K dispozícii sú aj ďalšie športy spojené s lyžovaním, ako napríklad skialpinizmus alebo beh na lyžiach, je možné využiť aj adrenalínové aktivity, ako jazdu na snežnom skútri, lyžovanie v extrémnom teréne, alebo napríklad paragliding. Rovnako zaujímavá je však aj ponuka nočnej zábavy, ktorú obstarávajú nielen miestnej diskotéky, ale aj vinárne, alebo miestne bary. Medzi tie najobľúbenejšie podniky určite patrí obľúbený Le Retro, alebo The Irish Harp, štylizovaný do podoby írskeho pubu, či The London Pub.

Bansko lyžovanie

Bansko lyžovanie

Ako je to s cenami?

Samozrejme pred návštevou danej lokality a miestnych ski-areálov je tiež dobré vedieť, ako sa pohybujú cenové relácie, napríklad za denný ski pas. Ten možno väčšinou zaobstarať za cenu okolo 28 EUR pre dospelú osobu. Samozrejme v prípade viacdennej permanentky je možné ušetriť. Napríklad šesťdňová permanentka vyjde v prepočte na 155 EUR, oproti 165 EUR pri štandardnej dennej sadzbe.

Kvalitných hotelov je v Bansku dostatok

Pokiaľ sa teda do lokality Bansko vydáte, rozhodne sa nemusíte obávať žiadnych nepríjemností, pretože ako služby, tak samozrejme aj ubytovanie je veľmi kvalitné. Pre príklad môžeme spomenúť napríklad hotely, s ktorými rozhodne chybu neurobíte. Tie, ktoré budú vyhovovať aj náročnejším turistom, sú celkom iste Pirin River Ski & Spa s vlastným wellnesscentrem, Hotel Avalon, alebo tiež rozsiahly komplex s názvom Kempinski Hotel Grand Arena, ktorý sa pýši päť hviezdičkovým označením.

Bansko - Kempinski Hotel Grand Arena

Bansko – Kempinski Hotel Grand Arena

Ďalšie informácie a mapa

Všetky podrobné informácie nájdete na oficiálnej stránke: http://www.banskoski.com/en

1 Comment

Bansko - história a pamiatky - iBulharsko.sk · 17 februára, 2013 at 10:31

[…] Bansko bolo ako samostatná osada prvýkrát spomenuté v roku 1576. Do tej doby žili obyvatelia v rozptýlených osadách. V 17. a 18. storočia zažilo miesto kultúrny rozmach a postupne sa premieňalo v bohatú osadu s rozvinutými remeslami a obchodom. Obchodníci z Banska jazdili od oblastí u Bieleho mora až do strednej Európy. Na trhy dovážali drevené, kožené a železné výrobky. Naspäť doviezli olivy, ryby, bavlnu a ďalšie produkty. […]