Bulharsko leží na území kde sa stretali tri rôzne kultúry : kresťanská, pravoslávna, moslimská. Práve preto je jeho história taká zaujímavá.

Neolitické začiatky

Balkán bol centrom neolitickej revolúcie, preto sa aj v Bulharsku našli mnohé dôkazy o tom, že už v piatom tisícročí pred naším letopočtom bolo toto územie osídlené. Úplne najstaršie stopy osídlenia pochádzajú však už z roku 100 000 p. n. l., svedčí o tom aj nález v jaskyni Bačo Kiro u Drjanovského kláštora (blízko mesta Sliven v strednom Bulharsku).

Približne okolo 2. tisícročia p. n. l. sa na území dnešného Bulharska usadil kmeň Thrákov, ktorý dal meno aj  Thráckej nížine v juhovýchodnej časti krajiny.

Grécka kolonizácia

Grécka kolonizácia začala okolo 7. storočia p. n. l. a pre Bulharsko bola významná tým, že na pobreží Čierneho mora boli založené mestá ako Sozopol, Achtopol, Nesebar alebo Varna. Neskôr sa na území objavili aj Rimania a po určitú dobu bolo Bulharsko súčasťou Byzantskej ríše.

Bulharská ríša

Slovania sa na územie dnešného Bulharska dostali okolo 5. storočia p. n. l. Po dvoch storočiach sa tu sformovala prvá bulharská ríša, ktorej vládol Chán Asparuch, hlavným mestom sa stala Pliska. Postupne bulharská ríša prijala pravoslávne náboženstvo a ďalej sa rozrastala.

Vpád Turkov

V polovici 14. storočia na územie vpadli Turci a celé ho ovládli. Turecká nadvláda trvala celých päť storočí. Dodnes sa v pohraničných oblastiach používa v niektorých úradoch ako oficiálny jazyk turečtina, pretože tu žije početná menšina (okolo 10%).

Avšak tak ako aj v iných stredoeurópskych a východoeurópskych krajinách aj tu v 19. storočí prebehlo revolučné hnutie za oslobodenie. Úplnej samostatnosti Bulharsko dosiahlo až v roku 1911.

Cesta k samostatnému Bulharsku

Po dvoch desaťročiach samostatnosti sa Bulharsko pridalo na stranu fašistického Nemecka, samozrejme druhá svetová vojna skončila pre Bulharsko rovnako ako pre väčšinu východoeurópskych štátov: krajina bola oslobodená Červenou armádou, aby potom podľahla vplyvu ZSSR.
Nasledovalo 40 rokov diktatúry, podobne ako aj u nás. S pádom Sovietskeho zväzu sa Bulharsko síce zbavilo komunistickej diktatúry, avšak až do polovice 90. rokov sa zmietalo vo vlastných problémoch ako inflácia, nezamestnanosť alebo korupcia.

Avšak po roku 2000 sa pomery radikálne zmenili, a Bulharsko je dnes vyspelá a rozvíjajúca sa krajina.