Na malom skalnatom polostrove na západnom pobreží Čierneho mora sa nachádza mestečko Nesebar. S históriou dlhou cez 9000 rokov patrí k najstarším mestám v Európe a zároveň k najobľúbenejším turistickým destináciám v Bulharsku.

Letovisko leží asi 90 kilometrov južne od mesta Varna a približne 25 kilometrov severne od mesta Burgas. Smerom na sever sa potom rozkladajú Zlaté piesky. Len niekoľko kilometrov smerom na juh sa nachádza tiež veľmi pekné mestečko Pomorie.

Mestečko je tvorené starou a novou časťou, ktoré sú oddelené asi 400 metrov širokou pevninskou šijou. Uprostred tejto úžiny sa nachádza starý veterný mlyn, ktorý je vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Nesebar Staré mesto

Pohľad na Nesebar časť Staré mesto

Staré mesto je postavené na polostrove, zasahujúcim do mora a je stále zachované v typickom štýle starých rybárskych dedín zo starých čias.

Mestom prúdi každoročne milióny turistov a tomu zodpovedá aj miestna infraštruktúra. Na každom rohu nájdete obchody so suvenírmi, reštaurácie, butiky a ďalšie obchody. Kvôli úzkym uličkám ale nesmú turisti do historického centra vojsť autom. To je možné odstaviť na veľkých parkoviskách mimo centrum.

Polostrov je s pevninou, kde je postavené nové mesto, prepojený dlhým mostom. Najväčší počet najznámejších stavieb sa tu datuje od 11. až do 14. storočia a takmer všetky z nich sú kostoly, vybudované v tzv „malebnom“ štýle.

Niektoré z týchto kostolov patria k vôbec najlepšie zachovaným na celom Balkáne. Najstarší z nich je kostol Sveti Ioan Krastitel (10. – 11. storočie).

Dnes získali staré časti mesta znovu svoju pôvodnú romantickú atmosféru. Úzke, kameňom dláždené cesty a dvojpodlažné domy s drevenou konštrukciou v horných poschodiach. Väčšina domov má balkóny, ktoré sa v úzkych uliciach takmer dotýkajú.

V období tureckej nadvlády boli takmer všetky kresťanské svätostánky systematicky prestavané na moslimské. Mnohé ruiny sú potom dôkazom trpkých bojov. Svoje stopy na tunajších architektonických pamiatkach ale tiež zanechal zub času a tunajšie poveternostné podmienky. Dnes je mesto zapísané na Zoznam pamiatok UNESCO.

Nesebar kultúrne dedičstvo

Nesebar kultúrne dedičstvo

Nové mesto tiež ponúka veľa zaujímavých atrakcií. Môžete tu vyskúšať rôzne vodné športy, ako napríklad vodné lyže, skútre, plachtenie, surfovanie, alebo jazdu na banáne. Na pevnine si potom môžete zahrať tenis alebo plážový volejbal.

V prístave sa nachádza mnoho malých kioskov a reštaurácií, ktoré ponúkajú čerstvé pečené ryby. V celom letovisku je široká ponuka dobrých reštaurácií, barov a kaviarní.

V letnej sezóne dosahujú teploty 28 až 30 stupňov a voda má teplotu medzi 20 a 26 stupňami. Ak nie je práve to najlepšie počasie na kúpanie, dajú sa tu podnikať pekné pešie výlety. Napríklad pozdĺž pobrežia k Zlatým pieskom. Cesta trvá jednu až dve hodiny, podľa toho, kam až chcete dôjsť.

Je tiež možné nasadnúť na loď a do Zlatých pieskov plávať po mori. Lode medzi týmito strediskami pendlujú takmer neustále. Jazda loďou je ale o niečo drahšia ako cesta linkovým autobusom.

Kvôli bohatému a hlavne dobre zachovanému kultúrnemu dedičstvu láka Nesebar mnoho zahraničných turistov. Predovšetkým v júli a auguste je mesto celkom preplnené a tomu zodpovedajú aj ceny. To je asi najviditeľnejšie v centre, kde sú ceny ubytovania veľmi vysoké. Lacnejšie ubytovanie možno nájsť v menších dedinách neďaleko, napríklad v Ravda.

Mestečko Nesebar

Mestečko Nesebar

Bokom od obrovských hotelových komplexov sa nachádza rovnomenný polostrov, ktorý je s pevninou spojený len úzkym pruhom. Práve na tomto polostrove leží nádherné kultúrne centrum mesta, ktoré môžete preskúmať buď sami, alebo sa pridať k skupine so sprievodcom.

Všade v centre Nesebaru natrafíte na malé obchodíky, ktoré ponúkajú jednoduché, ale pekné výrobky za príjemné ceny. Väčšina značkového tovaru je ale falšovaná. V obchodoch so suvenírmi si možno zakúpiť najrôznejšie ukážky bulharskej kultúry.

Prehliadku Nesebaru možno zakončiť v niektorej z reštaurácií na pobreží. Tu môžete ochutnať napríklad oslie mlieko alebo výborne pripravené ryby.

Categories: Aktuality