Primorsko je medzi turistami obľúbené bulharské mestečko s malým prístavom, ležiace len 50 kilometrov od mesta Burgas. Nachádza sa na malebnom polostrove južného pobrežia Čierneho mora, medzi zálivmi Stomopolo a Diavolski záliv (v preklade Čertov záliv). Z oboch strán je obľúbené stredisko obklopené nádhernými plážami s jemným pieskom, ktoré sa tiahnu kilometre ďaleko.

Okrem kúpania a opaľovania sa dajú na plážach robiť pekné prechádzky. Návštevníkom sú tu k dispozícii lehátka a slnečníky a široká ponuka najrôznejších aktivít. Môžete tu vyskúšať napríklad potápanie, kitesurfing, jazdu na vodných skútroch alebo na banáne. Na „suchu“ si môžete zahrať napríklad plážový volejbal a futbal, basketbal alebo tenis. Ponúkajú sa tu tiež prechádzky na koňoch a je tu aj niekoľko požičovní bicyklov. Večer môžete zájsť do niektorého športového baru a zahrať si šípky, biliard alebo stolný futbal.

Primorsko

Primorsko

Najkrajšia dovolenka v Primorsku je medzi mesiacmi máj a október. V tomto období sa miestne teploty pohybujú medzi 14 a 26 stupňami a voda dosahuje teploty okolo 24 stupňov. More je tu veľmi čisté, pláže sa mierne zvažujú do vody a vo vode nie sú žiadne nebezpečné prúdy, takže sa sem môžete bez obáv vydať aj so svojimi deťmi. Cez deň väčšinou fúka ľahký vietor, takže je pobyt na horúcom slnku veľmi príjemný. V noci je tu ale celkom chladno, takže sa oplatí vziať si aj teplejšie oblečenie.

Severne od Primorska, pri ústí rovnomennej rieky do mora, sa rozkladá chránená krajinná oblasť Ropotamo. Celý park má rozlohu tisíc hektárov a je domovom šakalov, divých mačiek a ďalších ojedinelých druhov zvierat. Tiež sa tu nachádza najväčšia kolónia lekien v Bulharsku a jedinečne zachované pralesy. Mnoho tunajších rastlín je zapísané v Červenej knihe ohrozených druhov.

Primorsko more

Primorsko more

V Primorsku a jeho okolí môžete tiež navštíviť vykopávky, ktoré odhalili dôkazy o osídlení tejto oblasti už v 14. storočí pr.n.l. Iba päť kilometrov od Primorska bolo objavené posvätné miesto Thrákov z doby bronzovej. Táto jedinečná svätyňa je tvorená jedným veľkým obetným kameňom s kamennými miskami, trónom, labyrintom, jedným dolmenom (klanný stôl) a ďalšími výtvormi z kameňov. Tento po stáročia zabudnutý chrám je dostupný pešo alebo na bicykli.

V okolí Primorska sa nachádzajú malé dedinky a husté lesy pohoria Strandja. Mnoho legiend a ľudových piesní rozpráva o zvykoch a tradíciách miestnych obyvateľov. Veľmi zaujímavý je napríklad tanec pri ohni. Veriaci, ktorým sa hovorí nestinari, sa uvedú do tranzu a pritom tancujú bosí na žeravom uhlí. Dnes niekedy tento tanec predvádzajú aj ako turistickú atrakciu.