Shot from a small plane.

Image via Wikipedia

Albena je známy kúpeľný komplex, letovisko a mestečko severne od Varny a Zlatých pieskov. Letovisko vzniklo v roku 1958. Pyramídové hotely pozdĺž 6km dlhej pláže, veľa vysokých (avšak nie výškových) budov a medzi nimi nádherné lesíky a parky. Do Albeny jazdí veľa dovolenkárov z Nemecka a ceny sú tu podstatne vyššie ako na zvyšku bulharského pobrežia.

Pláž

Albena plážeŠiroká a príjemná pláž má čistý piesok a väčšinou času tu nebýva úplne plno. Pláže u letoviska Albena sú neobvykle široké, ich šírka je 30 až 100 metrov. More je plytké a ako to býva v zálive tak aj dosť teplé. Na konci príboja je veľa mušlí. Vzhľadom k solventnejším turistom tu atrakcie ako windsurfing alebo škola potápania majú dosť záujemcov.

Hotely

Zeleň je v Albene starostlivo udržiavaná, parkoviská dostatočne označené a chodníky sú vydláždené. Všetko tu funguje tak ako v správnom turistickom centre má. Je úplne jasné že toto letovisko je úplne iná liga než zbytok Bulharska. Výškovou zástavbou sa Albena trocha podobá Zlatým Pieskom alebo Slnečnému pobrežiu, ale v Albene sa nestavajú žiadne nové hotely a je tu aj výraznejší kľud. Súčasné hotely majú zvláštny tvar, hovorí sa o nich ako o pyramídach, aj keď je to trochu nepresné. Väčšinou sú to vysoké domy postavené do akejsi podkovy, ktorý dovoľuje mať aspoň bočný výhľad na more väčšine hotelových izieb. Druhá zvláštnosť spočíva v tom, že každé poschodie je inak dlhé, domy sa do výšky zužujú, čo apartmánom na okraji poskytuje mimoriadne veľké balkóny. Hoteli sa nachádzajú priamo pri pláži. Zo zadnej strany majú bazény, parky a hotelové reštaurácie.

Samozrejme nie všetky budovy stoja pri mori, Albena je rozčlenená aj trocha do hĺbky. Zadné hotely sú nižšie a väčšinou aj lacnejšie. Vo vnútrozemí končí Albena križovatkou cez ktorú prechádza hlavná pobrežná cesta z Varny do Balčiku. Okrem hotovej časti má Albena aj staršiu zástavbu rodinných domov, ktorá je už hodne severne rozložená na úbočí svahu nad pobrežnou skalou. V tejto časti je možné zohnať ubytovanie v súkromí.

Letovisko Albena je na južnej strane ohraničené riečkou Batovo vytekajúcou z prírodnej rezervácie Baltata. Breh riečky je dosť malebný. Na pláži rieka ústi do mora cez úzku šiju. Prírodná rezervácia za riekou je neprístupná a oplotená.

Kam do okolia

Na vychádzky môžete chodiť na juh do Kraneva alebo na sever do dedinky a na planinu k Obročišti.
Kranevo bola donedávna normálna dedinka asi kilometer od mora, teraz tam už ale asi desať rokov u mora budujú výstavbu nových hotelov. Kranevo má veľa reštaurácií, ktoré sú lacnejšie než tie v Albene. Cesta do Kraneva je dlhá asi 3 km a vedie pomedzi more s plážou a oplotený les. Občas nejaké rákosie.

Do botanickej záhrady Balčik je to pešo dosť ďaleko, po pobreží sa tam ale prísť dá. Lepšie je však ísť mikrobusom.

Doprava

Spojenie s Varnou zaisťujú mikrobusy, prípadne taxíky. Mikrobusom sa z Albeny môžete dostať aj do Zlatých Pieskov a urobiť si prechádzku lesom do kopca, do kláštora Aladža.

V Albene sa dá dohovoriť celkom dobre anglicky a nemecky.

2 Comments

Bulharsko – raj pri Čiernom mori | eČlánky.sk · 17 júla, 2010 at 21:36

[…] – Albena Letovisko Albena leží 30 km severne od Varny a je charakteristické terasovitou architektúrou väčšiny hotelov. […]

Dovolenka v Albene - iBulharsko.sk · 17 februára, 2013 at 17:55

[…] Albena je jedným z troch veľkých letovísk na bulharskom pobreží Čierneho mora. Je to miesto s modernou architektúrou, ale aj s krásnou okolitou prírodou. Šetrnosti k životnému prostrediu je tu venovaná veľká pozornosť. Preto tu nájdete čisté, široké piesočné pláže, takmer krištáľovo priezračné more a čistý vzduch. Relaxačné a osviežujúce kúpanie v mori môžete vystriedať prechádzkou v neďalekom lese Balata. […]