Plovdiv je druhé najväčšie bulharské mesto a s 380 tisíc obyvateľmi sa delí na centrum a mnohé predmestia. Predmestia sú normálne až nie moc pekné, ale centrum stojí za to. Jednak je veľmi rozľahlé, a hlavne aj veľmi členité. Skladá sa zo Starého Plovdivu a Nového Plovdivu.

Nový Plovdiv má krásny pokojný bulvár bez áut, veľa reštaurácií a rímske vykopávky. Názov Nový Plovdiv môže byť trochu zavádzajúci. Väčšina domov tu vyrástla na konci 19. storočia. Dominantným priestorom je veľké námestie Centralen s priľahlými parkmi (záhrada Cara Simeona). Okolo námestia sú moderné budovy z doby komunizmu, ale nevyzerajú zas tak hrozne. Hlavne tú začína bulvár Kňaza Alexandra vedúci cez ďalšie námestie Stambolov smerom k starému mestu. Okolie bulváru dňom i nocou žije. Ľudia sa tu schádzajú, prechádzajú sa, chodí sa nakupovať a jesť. Nikde žiadne autá (jedine v bočných uličkách), doprava je pod centrálnym Plovdivom zvedená do tunelov.
Mesto Plovdiv
Starý Plovdiv je plný krásnych starých domov. Typickým architektonickým prvkom je rozšírené poschodie. Niečo podobné je k videniu v Nesebare alebo Sozopole, akurát že tu v Plovdive sú podpierky väčšinou murované, len niektoré drevené. V Nesebare alebo Sozopole je všetko z dreva.

Medzi domami sa dá dôjsť na najvyšší bod Starého Plovdivu. Tu už žiadne domy nestoja, namiesto nich sú tu akési chátrajúce rímske vykopávky. Možno to ani nie sú vykopávky a sú to jednoducho ruiny. Ale výhľad na mesto i na predmestie s riekou Maric je odtiaľto asi najlepší, aký si možno predstaviť.

Doprava

Do Plovdivu sa dá rozumne dostať len autobusom alebo vlakom. Autobusové i vlakové stanice sú relatívne blízko seba, oboje výrazne južne od centra (teda bližšie novému mestu ako starému). Hlavná autobusová stanica sa volá avtogara Jug, teda juh. Z avtogary Jug jazdia autobusy do všetkých dôležitých smerov. Samozrejmosťou je veľmi časté spojenie do Sofie (tam sa dá dostať aj vlakom) a najmenej dvakrát denne premáva autobus aj k moru do Burgasu (20 Lv) a Varny. Plovdiv je aj častým východiskovým bodom do pohoria Rodopy (napríklad Bačkovský kláštor, Pamporovo), tam sa dá dostať aj cez Avsenograd. Veľa autobusových spoločností tiež ponúka lístky do Istanbulu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *